12-19 November '16 | Portugal, Praia da Vitoria, Terceira, Azores

World Championship

11.19 | Saturday

15:35 | Results are final: 1st – Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Sebastian Koerdel (GER-220) 3rd - Casper Bouman (NED-52) 4th - Miguel Martinho (POR-5) 5th - Janis Preiss (LAT-23) 6th - Steve Allen (AUS-0) 7th - Michal Polanowski (POL-16) 8th - Nicolas Prien (GER-7) 9th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 10th - Malte Reuscher (GER-7777) 11th – Nicolas Warembourg (FRA-531) 12th - John Kaju (EST-24) 13th - Fernando Delgado (ESP-71) 14th - Filip Korczycki (POL-555) 15th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 16th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 17th - Carlos Ortiz (ESP-21) 18th - Marco Begalli (ITA-415) 19th - Roberto Pasquini (ITA-636) 20th - Margarida Gil Morais (POR-16) 21st - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22nd - Ticiano Moniz (POR-52) 23rd - David Mendes (POR-47) 24th - Marco Pacheco (POR-45) 25th - Mário Lima (POR-77) 25th - Janis Rencis (LAT-0)

14:38 | 14:30 Procedure cancelled. Riders on stand by.

14:12 | Koerdel, Cousin and Martinho in the lead but race cancelled. The wind dropped to 5 knots and half of the fleet is not planning.

11.18 | Friday

12:32 | 20 degrees and sunny - but no wind. The racers are on hold on this the 4th day of the championship.

11.17 | Thursday

16:34 | Unfortunately the wind was not suitable for racing today - no racing on day 3. You can also follow the event on the event facebook page

11.16 | Wednesday

17:01 | Ranking after 7 races: 1st - Cousin Alexandra (FRA-752) 2nd - Sebastian Koerdel (GER-220) 3rd - Casper Bouman (NED-52) 4th - Miguel Martinho (POR-5) 5th - Janis Preiss (LAT-23) 6th - Steve Allen (AUS-0) 7th - Michal Polanowski (POL-16) 8th - Nicolas Prien (GER-7) 9th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 10th - Malte Reuscher (GER-7777) 11th - Warembourg Nicolas (FRA-531) 12th - John Kaju (EST-24) 13th - Fernando Delgado (ESP-71) 14th - Filip Korczycki (POL-555) 15th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 16th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 17th - Carlos Ortiz (ESP-21) 18th - Marco Begalli (ITA-415) 19th - Roberto Pasquini (ITA-636) 20th - Margarida Gil Morais (POR-16) 21st - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22nd - Ticiano Moniz (POR-52) 23rd - David Mendes (POR-47) 24th - Marco Pacheco (POR-45) 25th - Mário Lima (POR-77) 25th – Janis Rencis (LAT-0)

16:55 | Seventh race: 1st - Casper Bouman (NED-52) 2nd - Sebastian Koerdel (GER-220) 3rd - Alexandre Cousin (FRA-752) 4th - Miguel Martinho (POR-5) 5th - Janis Preiss (LAT-23) 6th - Michal Polanowski (POL-16) 7th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 8th - Nicolas Prien (GER-7) 9th - Steve Allen (AUS-0) 10th - Fernando Delgado (ESP-71) 11th – Nicolas Warembourg (FRA-531) 12th - John Kaju (EST-24) 13th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 14th - Filip Korczycki (POL-555) 15th - Marco Begalli (ITA-415) 16th - Malte Reuscher (GER-7777) 17th - Carlos Ortiz (ESP-21) 18th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 19th - Margarida Gil Morais (POR-16) 20th - Roberto Pasquini (ITA-636) 21th - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22th - David Mendes (POR-47) 23th - Ticiano Moniz (POR-52) 24th - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

16:14 | Seventh race: First float - first turn: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Casper Bouman (NED-52) 3rd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4th - Miguel Martinho (POR-5) 5th - Fernando Delgado (ESP-71) Second float - first round: 1st - Casper Bouman (NED-52) 2nd - Alexandre Cousin (FRA-752) 3rd - Miguel Martinho (POR-5) 4th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 5th - Fernando Delgado (ESP-71) First float - second round: 1st - Casper Bouman (NED-52) 2nd - Alexandre Cousin (FRA-752) 3rd - Miguel Martinho (POR-5) 4th - Sebastian Koerdel (GER-220) Second float - second round: 1st - Casper Bouman (NED-52) 2nd - Alexandre Cousin (FRA-752) 3rd - Sebastian Koerdel (GER-220) 4th - Miguel Martinho (POR-5) 5th - Michal Polanowski (POL-16) First float - third round: 1st - Casper Bouman (NED-52) 2nd - Miguel Martinho (POR-5) 3rd - Alexandre Cousin (FRA-752) 4th - Michal Polanowski (POL-16) 5th - Janis Preiss (LAT-23)

15:48 | Sixth race: 1st - Cousin Alexandra (FRA-752) 2nd - Miguel Martinho (POR-5) 3th - Michal Polanowski (POL-16) 4th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 5th - Sebastian Koerdel (GER-220) 6th - Nicolas Prien (GER-7) 7th - Casper Bouman (NED-52) 8th - Janis Preiss (LAT-23) 9th – Nicolas Warembourg (FRA-531) 10th - Malte Reuscher (GER-7777) 11th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 12th - Filip Korczycki (POL-555) 13th - Steve Allen (AUS-0) 14th - John Kaju (EST-24) 15th - Fernando Delgado (ESP-71) 16th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 17th - Carlos Ortiz (ESP-21) 18th - Marco Begalli (ITA-415) 19th - Roberto Pasquini (ITA-636) 20th - Margarida Gil Morais (POR-16) 21th - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22th - Ticiano Moniz (POR-52) DNF - David Mendes (POR-47) DNF - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

15:34 | Sixth race: First float - first turn: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 3rd - Sebastian Koerdel (GER-220) 4th - Nicolas Prien (GER-7) 5th - Miguel Martinho (POR-5) Second float - first round: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Miguel Martinho (POR-5) 3rd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4th - Sebastian Koerdel (GER-220) 5th - Michal Polanowski (POL-16) First float - second round: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Nicolas Prien (GER-7) 3rd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4th - Michal Polanowski (POL-16) 5th - Sebastian Koerdel (GER-220) Second float - second round: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Miguel Martinho (POR-5) 3rd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4th - Sebastian Koerdel (GER-220) 5th - Michal Polanowski (POL-16) First float - third round: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Miguel Martinho (POR-5) 3rd - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4th - Sebastian Koerdel (GER-220) 5th - Nicolas Prien (GER-7)

13:51 | Fifth race: 1st - Cousin Alexandra (FRA-752) 2nd - Malte Reuscher (GER-7777) 3th - Miguel Martinho (POR-5) 4th - Steve Allen (AUS-0) 5th - Janis Preiss (LAT-23) 6th - Casper Bouman (NED-52) 7th - Michal Polanowski (POL-16) 8th - Nicolas Prien (GER-7) 9th - Sebastian Koerdel (GER-220) 10th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 11th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 12th – Nicolas Warembourg (FRA-531) 13th - John Kaju (EST-24) 14th - Filip Korczycki (POL-555) 15th - Fernando Delgado (ESP-71) 16th - Carlos Ortiz (ESP-21) 17th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 18th - Marco Begalli (ITA-415) 19th - Margarida Gil Morais (POR-16) DNF - Roberto Pasquini (ITA-636) DNF - Marco Paulo Soveta (POR-71) DNF - Ticiano Moniz (POR-52) DNF - David Mendes (POR-47) DNF - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

12:48 | Fifth race: Second float first round: 1st - Steve Allen (AUS-0) 2nd - Alexandre Cousin (FRA-752) 3rd - Malte Reuscher (GER-7777) 4th - Miguel Martinho (POR-5) First float second round: 1st - Alexandre Cousin (FRA-752) 2nd - Steve Allen (AUS-0) 3rd - Janis Preiss (LAT-23)

11.15 | Tuesday

18:13 | Results of the first day: 1st - Janis Preiss (LAT-23) 2nd - Sebastian Koerdel (GER-220) 3rd - Casper Bouman (NED-52) 4th - Cousin Alexandra (FRA-752) 5th - Steve Allen (AUS-0) 6th - Miguel Martinho (POR-5) 7th - Michal Polanowski (POL-16) 8th - Warembourg Nicolas (FRA-531) 9th - Nicolas Prien (GER-7) 10th - John Kaju (EST-24) 11th - Malte Reuscher (GER-7777) 12th - Fernando Delgado (ESP-71) 13th - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 14th - Filip Korczycki (POL-555) 15th - Carlos Ortiz (ESP-21) 16th - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 17th - Marco Begalli (ITA-415) 18th - Hubert Mokrzycki (POL-25) 19th - Roberto Pasquini (ITA-636) 20th - Margarida Gil Morais (POR-16) 21st - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22nd - Ticiano Moniz (POR-52) 23rd - David Mendes (POR-47) 24th - Marco Pacheco (POR-45) 25th - Mário Lima (POR-77)

17:25 | Fourth race: 1 - Steve Allen (AUS-0) 2 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 3 - Janis Preiss (LAT-23) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Warembourg Nicolas (FRA-531) 6 - Sebastian Koerdel (GER-220) 7 - Miguel Martinho (POR-5) 8 - Cousin Alexandra (FRA-752) 9 - John Kaju (EST-24) 10 - Michal Polanowski (POL-16) 11 - Malte Reuscher (GER-7777) 12 - Hubert Mokrzycki (POL-25) 13 - Fernando Delgado (ESP-71) 14 - Carlos Ortiz (ESP-21) 15 - Marco Begalli (ITA-415) 16 - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 17 - Filip Korczycki (POL-555) 18 - Roberto Pasquini (ITA-636) 19 - Margarida Gil Morais (POR-16) 20 - Ticiano Moniz (POR-52) 21 - Marco Paulo Soveta (POR-71) 22 - David Mendes (POR-47) 23 - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Nicolas Prien (GER-7) DNF - Mário Lima (POR-77) DNS - Marianne Rautelin (FIN-13) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

16:54 | Fourth race: First float first turn: 1 - Steve Allen (AUS-0) 2 - Sebastian Koerdel (GER-220) 3 - Cousin Alexandra (FRA-752) 4 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 5 - Miguel Martinho (POR-5) 6 - Casper Bouman (NED-52) Second float first round: 1 - Steve Allen (AUS-0) 2 - Janis Preiss (LAT-23) 3 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 4 - Sebastian Koerdel (GER-220) 5 - Cousin Alexandra (FRA-752) 6 - Casper Bouman (NED-52) First float second round: 1 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 1 - Steve Allen (AUS-0) 3 - Janis Preiss (LAT-23) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Sebastian Koerdel (GER-220) 6 - Cousin Alexandra (FRA-752) Second float second round: 1 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 1 - Steve Allen (AUS-0) 3 - Janis Preiss (LAT-23) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Cousin Alexandra (FRA-752) 6 - Sebastian Koerdel (GER-220) First float third return: 1 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 1 - Steve Allen (AUS-0) 3 - Janis Preiss (LAT-23) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Cousin Alexandra (FRA-752) 6 - Sebastian Koerdel (GER-220)

16:32 | Third race: 1 - Cousin Alexandra (FRA-752) 2 - Sebastian Koerdel (GER-220) 3 - Miguel Martinho (POR-5) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Steve Allen (AUS-0) 6 - Malte Reuscher (GER-7777) 7 - Janis Preiss (LAT-23) 8 - Nicolas Prien (GER-7) 9 - Michal Polanowski (POL-16) 10 - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) 11 - John Kaju (EST-24) 12 - Warembourg Nicolas (FRA-531) 13 - Fernando Delgado (ESP-71) 14 - Filip Korczycki (POL-555) 15 - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 16 - Carlos Ortiz (ESP-21) 17 - Marco Begalli (ITA-415) 18 - Hubert Mokrzycki (POL-25) 19 - Roberto Pasquini (ITA-636) 20 - Margarida Gil Morais (POR-16) DNF - Marco Paulo Soveta (POR-71) DNF - David Mendes (POR-47) DNF - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNF - Ticiano Moniz (POR-52) DNS - Marianne Rautelin (FIN-13) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

16:09 | Third race: Second float first turn: 1 - Cousin Alexandra (FRA-752) 2 - Miguel Martinho (POR-5) 3 - Casper Bouman (NED-52) 4 - Sebastian Koerdel (GER-220) 5 - Steve Allen (AUS-0) 6 - Malte Reuscher (GER-7777) 7 - Janis Preiss (LAT-23) First float second round: 1 - Cousin Alexandra (FRA-752) 2 - Miguel Martinho (POR-5) 3 - Sebastian Koerdel (GER-220) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Steve Allen (AUS-0) Second float second round: 1 - Cousin Alexandra (FRA-752) 2 - Miguel Martinho (POR-5) 3 - Sebastian Koerdel (GER-220) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Steve Allen (AUS-0) First float third return 1 - Cousin Alexandra (FRA-752) 2 - Miguel Martinho (POR-5) 3 - Sebastian Koerdel (GER-220) 4 - Casper Bouman (NED-52) 5 - Steve Allen (AUS-0)

14:24 | Second race: 1 - Janis Preiss (LAT-23) 2 - Sebastian Koerdel (GER-220) 3 - Nicolas Prien (GER-7) 4 - Warembourg Nicolas (FRA-531) 5 - Miguel Martinho (POR-5) 6 - Steve Allen (AUS-0) 7 - John Kaju (EST-24) 8 - Michal Polanowski (POL-16) 9 - Cousin Alexandra (FRA-752) 10 - Fernando Delgado (ESP-71) 11 - Malte Reuscher (GER-7777) 12 - Carlos Ortiz (ESP-21) 13 - Filip Korczycki (POL-555) 14 - Marco Begalli (ITA-415) 15 - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 16 - Hubert Mokrzycki (POL-25) 17 - Roberto Pasquini (ITA-636) 18 - Margarida Gil Morais (POR-16) 19 - Marco Paulo Soveta (POR-71) DNF - Casper Bouman (NED-52) DNF - David Mendes (POR-47) DNF - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNF - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) DNF - Ticiano Moniz (POR-52) DNS - Marianne Rautelin (FIN-13) DNS - Janis Rencis (LAT-0)

10:19 | First race: 1 - Casper Bouman (NED-52) 2 - Cousin Alexandra (FRA-2) 3 - Michal Polanowski (POL-16) 4 - Janis Preiss (LAT-23) 5 - Sebastian Koerdel (GER-5) 6 - Steve Allen (AUS-6) 7 - Miguel Martinho (POR-5) 8 - John Kaju (EST-24) 9 - Fernando Delgado (ESP-71) 10 - Malte Reuscher (GER-7777) 11 - Nicolas Prien (GER-7) 12 - Mário Medeiros "SABÃO" (POR-711) 13 - Filip Korczycki (POL-555) 14 - Marco Begalli (ITA-415) 15 - Carlos Ortiz (ESP-21) DNF - David Mendes (POR-47) DNF - Hubert Mokrzycki (POL-25) DNF - Margarida Gil Moraia (POR-16) DNF - Marco Pacheco (POR-45) DNF - Mário Lima (POR-77) DNF - Roberto Pasquini (ITA-636) DNF - Gonzalo Costa Hoevel (ARG-3) DNF - Marco Paulo Soveta (POR-71) DNF - Ticiano Moniz (POR-52) DNF - Warembour Nocilas (FRA-531) DNS - Marianne Rautelin (FIN-13) DNS - Janis Rencis (LAT-0) Racing gets underway at midday today at the Worlds

11.14 | Monday

15:41 | Full entry list coming soon - who are the sailors in the running for this years title?

14:27 | For the 3rd year running Praia da Vitoria will welcome the worlds top racers to its shores - for more, spectacular, "stadium" style racing

09:17 | Welcome to registration day at the 2016 World Championships in Terceira, Azores.